Lapsimessut 2027: koko perheen opas kevään hauskimpaan viikonloppuun
Lapsimessut järjestetään 23.–25.4.2027 Helsingin Messukeskuksessa. Tähän oppaaseen on koottu päivät, aukioloajat, liput, ohjelma-alueet ja vinkit, joilla messupäivä sujuu niin vauvan, taaperon kuin koululaisenkin kanssa.

Lapsimessut 2027 lyhyesti
Lapsimessut on Pohjoismaiden suurin koko perheen tapahtuma, ja me olemme käyneet siellä perheen kanssa monena keväänä. Tämä opas on koottu omien kokemusten ja Messukeskuksen tietojen pohjalta, ja sitä täydennetään sitä mukaa kun ohjelma ja esiintyjät varmistuvat.
Lapsimessut järjestetään 23.–25.4.2027 Helsingin Messukeskuksessa. Ovet ovat auki perjantaina ja lauantaina klo 9–18 sekä sunnuntaina klo 9–17.
Samalla lipulla pääsee kolmeen muuhunkin tapahtumaan: Pii Poon LEGO-rakennustapahtumaan ja Helsingin Kädentaitomessuille perjantaista sunnuntaihin sekä Lemmikkimessuille lauantaina ja sunnuntaina.
Tunnelmia Lapsimessuilta 2026



Messuhalli on täynnä osastoja, ja opasteet ohjaavat lavoille ja PomppulinnaMaailmaan. Kuvat: Helsingin Messukeskus, Lapsimessut 2026.
Liput ja kuka pääsee ilmaiseksi
| Lippu | Kenelle |
|---|---|
| Ilmainen | Alle 4-vuotiaat |
| Erikoislippu | 7–17-vuotiaat, opiskelijat, työttömät, eläkeläiset, varusmiehet ja siviilipalvelushenkilöt |
| Perhelippu | Enintään 2 aikuista ja 3 lasta (4–17 v) |
| Kokoaikalippu | Kaikki messupäivät, vaihdetaan rannekkeeseen sisäänkäynnin palvelupisteellä |
Liput kannattaa ostaa ennakkoon verkosta. Messukeskuksen verkkokaupassa liput ovat edullisemmat eikä palvelumaksua tule. Tapahtuman aikana lippukassalta ostettuun lippuun lisätään 3 euron palvelumaksu.
Alle 12-vuotiaat pääsevät messuille vain aikuisen seurassa.
Lippujen hinnat näet Messukeskuksen verkkokaupasta.
Mitä Lapsimessuilla tehdään
Messut koostuvat ohjelma-alueista, kilpailuista, esittelypisteistä, musiikkiesityksistä ja satuhahmojen tapaamisista. Tässä tärkeimmät, ja jokaisesta on oma juttunsa.
Odottajan iltapäivä perjantaina 23.4. on tuleville vanhemmille: asiantuntijaluentoja raskaudesta, synnytyksestä ja vauva-arjesta.
Pii Poon LEGO-rakennustapahtuma on omassa hallissaan, ja sunnuntaina 25.4. klo 12.30 lavalle nousee tubettaja Robbe.
Sporttialueella pääsee kokeilemaan eri lajeja. Mukana ovat muun muassa scoottaus, cheerleading, raviurheilu, pesäpallo ja tanssi.
Ohjelmassa on Pikku Kakkosen konsertit sunnuntaina 25.4. klo 11 ja 14, satuhahmoja, musiikkia ja teatteria.
PomppulinnaMaailmassa riittää laskettavaa.
Pomppulinnoissa purkautuu messupäivän energia.
Keppihevosesteillä pääsi kokeilemaan ratsastusta leikin varjolla.
Liikkumaan pääsee koko messujen ajan.
Tubettajat ja tähdet paikan päällä
Lapsimessuilla lapset pääsevät näkemään suosikkejaan livenä. Kuvassa tubettajat tapaavat lapsia messujen kuvaseinällä keväällä 2026.
Vuoden 2027 ensimmäinen vahvistettu tähti on tubettaja Robbe. Hänen Robbe Show & Meet & Greet on sunnuntaina 25.4. klo 12.30 Pii Poon LEGO-rakennustapahtumassa.
Pikku Kakkonen tuo messuille kaksi konserttia sunnuntaina 25.4., klo 11 ja klo 14. Paikkoja on rajoitetusti.
Lisää esiintyjiä julkaistaan kevään aikana, ja ne päivitetään ohjelmajuttuun.
Video: Tinke ja Taika Lapsimessuilla 2026

Tarvikkeet ja vaatteet yhdellä kertaa
Messuilla on laaja lapsi- ja perheaiheinen tarvikevalikoima saman katon alla. Tuotteita voi vertailla rinnakkain ja kysyä suoraan asiantuntijoilta.
Messukeskuksen sisäänkäyntien kassoilla voi maksaa käteisellä, mutta naulakossa ja messutoimistossa käy vain kortti. Osastoilla maksutavat vaihtelevat.
Tekoälyavusteinen messuopas näyttää kartan, ohjelman ja näytteilleasettajat sijainteineen. Sen löytää osoitteesta lapsimessut.cadentia.ai.
Messukeskus on esteetön, ja kaikkiin kerroksiin pääsee hissillä.
Muista nämä
Viisi asiaa, jotka helpottavat messupäivää lasten kanssa.
- Vaunujen kanssa itäisestä ovesta. Itäinen sisäänkäynti on portaaton, ja sieltä pääsee suoraan messuhalliin. Autolla tulevat käyttävät pohjoista ja julkisilla tulevat eteläistä sisäänkäyntiä.
- Perjantaiaamupäivänä on ruuhkaa. Koululais- ja päiväkotiryhmät tulevat silloin, joten pienten kanssa kannattaa harkita iltapäivää tai viikonloppua.
- Liput verkosta. Ei jonoa eikä palvelumaksua.
- Pikku Kakkoseen ajoissa. Konsertteihin on rajoitetusti paikkoja.
- Kortti mukaan. Naulakossa ja messutoimistossa ei käy käteinen.
Usein kysytyt kysymykset
Lapsimessut aiempina vuosina
Olemme kirjoittaneet Lapsimessuista monena keväänä: Lapsimessut 2026, vinkit vuodelta 2023, kokemuksia 2022, 2019, 2018 ja 2017.
Lue lisää alueista
Jokaisesta alueesta on oma juttunsa, ja niitä täydennetään kevään mittaan.
Nähdään Messukeskuksessa huhtikuussa
Opas päivittyy kevään mittaan, kun ohjelma ja esiintyjät varmistuvat.
Seuraa Lapsiarkea
Parhaat nimivinkit ja arjen jutut suoraan feediisi - liity yhteisöömme.
Heidi Ekholm-Talas
Heidi Ekholm-Talas on Matkailutoimittajien Killan jäsen ja matkustanut lastensa kanssa vauvasta teiniin – kotimaan saaristosta ja Lapista Välimerelle, Karibialle ja Singaporeen. Hän kirjoittaa perhematkailusta Reissuperhe-matkablogissa, ja jokainen juttu perustuu omiin kokemuksiin ja omiin kuviin. Mukana ovat aina kolme lasta – ja usein myös Mittelspitz Otso ja Keeshond Massi.
Heidi arvioi kohteet lapsen näkökulmasta: minkä ikäiselle paikka sopii, paljonko se maksaa, kauanko siinä menee ja kannattaako sinne mennä. Myös se, mikä ei toiminut, kerrotaan.
Ammatiltaan Heidi on Marketing & Communication Specialist ja sarjayrittäjä. Hän on Lapsiarkea Median omistaja, Qasva Pr & Events ja Taikavoimat.fi:n perustaja sekä Lapsen Valo ry:n hallituksen puheenjohtaja. Perhe asuu kultaisessa kartanossa luonnon helmassa.
Ota yhteyttä: heidi@lapsiarkea.fi









