Pikafaktat – Amsterdam
| Sijainti | Alankomaat |
| Paras aika | Kevät–kesä (tulppaanit huhti–touko) |
| Sopii | Kanavat ja lapsiystävälliset museot |
| Sinne | Suorat lennot Helsingistä |
Amsterdam lasten kanssa – matkavinkkejä Hollantiin
Olin lasten kanssa loppukesällä 2022 lomareissulla Hollannissa. Lensimme Amsterdamiin, mutta olimme muutaman yön myös Utrechtissa, joten myös sieltä vinkkaan joitakin kivoja kohteita sen lisäksi että kerron millainen Amsterdam lasten kanssa voi olla.

Nemo Science Museum
Nemo-tiedemuseo oli lasten puolesta odotetuin kohde. Nettisivujen kautta tulee tehdä varaus itselle sopivalle ajankohdalle. Meillä meni vierailu vähän pieleen, koska matkalla poika alkoi valittaa huonoa oloa. Ajattelin, että se johtui vain autokyydistä, mutta paha olo jatkui vielä pihallakin. Liput oli maksettu ja aikaslotti varattu, joten tsemppasin pojan museon sisälle ihmettelemään, että jaksaako hän nyt sitten yhtään liikkua mihinkään. Lopulta kiertelimme kohteita tytön kanssa ja poika lähinnä istui ja makoili jossain reunassa. Paha olo ei näyttänyt hellittävän, joten vierailumme jäi aika lyhyeksi ja palasimme hostelliin lepäämään. Sen verran voin kuitenkin kertoa, että Nemo on todella iso ja sieltä löytyy runsaasti mielenkiintoista tutkittavaa. Moni on varmaan käynyt joskus Heurakassa, Nemo on hyvin samantyyppinen paikka. Paljon sai kokeilla, ihmetellä ja tutkia. Ihan parasta lasten kanssa!

Anne Frankin kotitalo ja museo Amsterdamissa
Olen lukenut nuorempana Anne Frankin päiväkirjan ja luin sen sattumalta hiljattain uudelleen. Siksi innostuin, kun tajusin Anne Frankin museoksi muutetun kotitalon olevan aivan kävelymatkan päässä hostellistamme. Lapset eivät aluksi innostuneet, mutta suostuivat kuitenkin tulemaan mukaan kun lupasin että matkalla voidaan käydä katsomassa lelukaupoissa. Museoon pitää tehdä ennakkovaraus nettisivujen kautta eli sinne ei voi vain marssia sisään. Homma toimi hyvin ja tietty määrä ihmisiä päästettiin sisälle aikataulun mukaisesti. Pääsylipun hintaan kuuluu audio-opastus, mutta en ottanut sitä koska olin lasten kanssa enkä olisi siihen voinut kuitenkaan keskittyä. Käynti sujui paremmin kuin olisin uskaltanut edes toivoa. Lapset kiinnostuivat aiheesta ja he kuuntelivat keskittyneinä sen mitä tiesin Anne Frankista ja hänen perheestään ja kyselivät kovasti itsekin. Kerroin myös holokaustista kiertelemättä mutta toisaalta liian kamaliin yksityiskohtiin menemättä. Museon sisällä ei saanut ottaa kuvia ja pidin tästä käytännöstä. Kun kännykät pysyivät taskuissa ja laukuissa, oli tunnelma rauhallinen ja jopa harras. Se kunnioitti myös talossa eläneiden ihmisten kohtaloita.
Nykytaiteen museo MOCO
MOCO oli myös kohde, joka ei varsinaisesti ole lapsille suunnattu, mutta jossa lapset viihtyivät yllättävän hyvin. Itse hieman ahdistuin väkimäärästä ja siitä, että joka puolella joku oli räpsimässä selfieitä. Rattaiden kanssa ei kannata yrittää tänne! Myös MOCOON pitää varata liput nettisivuilta. Itse en tätä huomannut etukäteen, mutta homma hoitui näppärästi museon pihalla kännykällä. Jouduimme tosin puolisen tuntia odottelemaan seuraavaa vapaata aikaslottia. En osannut nauttia taiteesta tungoksessa ja aina tuntui, että olin jonkun kameranlinssin edessä. Museosta löytyi kuitenkin monta teosta, josta lapset pitivät ja joita he tykkäsivät katsella.
Amsterdamista Utrechtiin
Amsterdamista pääsee helposti Utrechtiin junalla. Junaliput eivät ole kalliita ja matka-aika on noin puoli tuntia. Junia menee myös usein, joten etukäteen ei tarvitse selvittää aikatauluja. Me olimme Utrechtissa useamman yön, mutta Amsterdamista voi tehdä sinne myös päiväretken. Tykkäsin erityisesti kaupungin historiasta, vanhoista rakennuksista, upeista kanaaleista ja eläväisyydestä. Vanhan kaupungin alue oli myös rauhoitettu autoilta ja pyöriltä, joten tuntui helpolta ja turvalliselta kulkea lasten kanssa. Utrechtissa on samantyyppiä kanaaleja kuin Amsterdamissa. Niiden varrelta löytyy paljon kahviloita, ravintoloita, pikkuputiikkeja, istuskelupaikkoja ja jätskikioskeja. Kävimme myös kanaaliristeilyllä. Satuimme porukkaan, jossa kaikki muut olivat hollantilaisia. Opas sitten innostui puhumaan pääasiassa hollantia ja muisti vain aina välillä myös englanniksi jotain meille sanoa. Opas vaikutti hauskalta tyypiltä, kun porukka räjähti monta kertaa nauramaan. Harmi, että vitsit menivät meiltä ohi.





Usein kysytyt kysymykset
Sopiiko Amsterdam lasten kanssa?
Kyllä — kanavat, puistot ja lapsiystävälliset museot.
Mitä Amsterdamissa voi tehdä lasten kanssa?
Kanaaliristeily, Vondelpark, NEMO-tiedekeskus ja Artis-eläintarha.
Miten Amsterdamissa liikutaan?
Raitiovaunut ja kävely; pyöräily on suosittua mutta vilkasta lasten kanssa.
Mikä on paras aika?
Kevät ja kesä; tulppaanit huhti–toukokuussa.
Lue myös Reissuperheeltä: Reissuperhe – kaikki matkakohteemme lasten kanssa
Lue lisää: Eurooppa lasten kanssa – kaikki oppaamme ja kokemuksemme yhdessä paikassa.
Seuraa Lapsiarkea
Parhaat nimivinkit ja arjen jutut suoraan feediisi - liity yhteisöömme.
Anna Holopainen
Kirjoittaja on 36-vuotias espoolainen 5- ja 7-vuotiaiden lasten äiti.
Annan blogista voi lukea parhaat vinkit lasten kanssa matkailuun eri puolella maapalloa. Blogissa vinkataan myös kivoista lapsiystävällisistä retkikohteista.





