Pikafaktat – Oasis of the Seas – lasten allasalue
| Missä | Royal Caribbeanin Oasis of the Seas, Välimeren risteily |
| Mikä | Maailman suurimpia risteilyaluksia, lasten allasalue |
| Lapsille | Lapsiystävällinen: leikkipaikat ja Boardwalkin karuselli |
| Lisää | Rakennettu Turun telakalla, neitsytmatka 2009 |
| Vinkki | Yli 6000 matkustajan laiva jaettu seitsemään alueeseen |

Oasis Of The Seas lasten allasalue kutsuu leikkimään
Risteilyt on ostettu normaaleilla hinnoilla Risteilykeskuksesta. Juomapaketit ja nettiyhteydet sponsored by Risteilykeskus ja Royal Caribbean. Lasten uima-asut ja hatut yhteistyössä Prisma. Minun bikinit yhteistyössä Change Lingerie. Tossut yhteistyössä Slipstop. Aurinkosuojat yhteistyössä Nivea.
Kun lasten kanssa matkustaa on lasten leikkialueilla iso merkitys. Tässä artikkelissa esittelen Royal Caribbean varustamon Oasis Of The Seas laivan lasten allasalueen. Juttu on tehty toukokuussa 2019 Välimeren risteilyllä.


Oasis Of The Seas on maailman suurimpia risteilyaluksia
Oasis of the Seas on rakennettu Suomessa Turun telakalla ja lähti neitsytmatkalleen vuonna 2009. Jättimäistä risteilijää on kunnostettu viimeksi syksyllä 2014. Laivaan mahtuu yli 6000 matkustajaa ja se on jaettu seitsemään eri alueeseen. Laiva on hyvinkin lapsiystävällinen leikkipaikkoineen ja Boardwalkin karuselleineen. Central parkissa eli keskuspuistossa on yli 12 000 oikeaa kasvia ja lintujakin siellä asustaa.
Oasis Of The Seas lasten allasalue on kannella 15
Tässä jutussa ollaan kannella 15, joka on keskittynyt vesielementteihin ja liikunnallisiin aktiviteetteihin. Täällä on lukuisia uima-altaita, porealtaita, vesileikkipaikka lapsille, mahdollisuudet koripallon, jalkapallon sekä lentopallon pelaamiseen. Kaksi surffisimulaattoria on hieman vanhemmille sopivaa viihdykettä.
Allasalue soveltuu kaiken ikäisille
Lasten värikkäällä allas-alueella on huomioitu vaippa-ikäiset omalla altaalla. Mustekaloja kuvaavat elementit nivovat yhdeksi kokonaisuudeksi monta pienempää allasta. Nämä kahluualtaat kutsuvat juoksemaan vaikka se on kielletty. Meidän ja muiden lapset juoksivat pitkin altaita vaikka vanhemmat yrittivät hillitä menoa. Hippaleikit ja vesipyssyt villitsivät lapset juoksentelemaan innosta hihkuen. Onneksi meidän pojilla oli Slipstopin tossut, muuten olisi varmasti vedelty useammat lipat.
Katettu lämmin poreamme oli allasalueen kivoin paikka. Siellä lapset viettivät eniten aikaa. Itsekin viihdyin siinä altaassa parhaiten.
Tässä Välimeren risteily kokemuksia koostepostaus, johon keräsin lukijoiden kysymyksiä mm. hintatasosta, siisteydestä ja aktiviteeteista. Mitä sinä haluaisit tietää Välimeren risteilystä?




Slipstop tossut estävät liukastumista
Saimme testattavaksi Slipstop tossuja. Ne olivat meille uusi tuttavuus ja niistä tuli nyt kyllä meidän perheen luottotossut. Ensinnäkin kuosit ovat aivan ihania jos ulkoisia asioita katsotaan. Nämä sopivat hyvin myös tarhatossuiksi.
Tässä muutama yksityiskohta miksi Slipstop tossut ovat niin kätevät
- Tuntuu kuin kävelisi paljain jaloin
- Pohja ehkäisee liukastumista
- Suojelee jalkoja teräviltä kiviltä
- Suojaa kuumalta hiekalta
- Mukavat ja joustavat päällä
- Kuivuvat nopeasti
- Hengittävä kangas
- Helppo huuhdella

Olimme vuonna 2016 tällä samalla laivalla Karibialla. Lue tästä Karibian risteily lasten kanssa.
Usein kysytyt kysymykset
Millainen Oasis of the Seasin lasten allasalue on?
Aluksella on lapsille omia altaita ja vesileikkialueita turvallisessa, valvotussa ympäristössä.
Sopiiko Oasis of the Seas lapsiperheelle?
Erittäin hyvin. Laivalla on lastenkerhoja, altaita ja valtavasti aktiviteetteja kaikenikäisille.
Mistä Oasis of the Seas lähtee?
Reitit vaihtelevat kausittain; alus on liikennöinyt muun muassa Karibialla ja Välimerellä.
Kannattaako lasten aktiviteetit varata etukäteen?
Suosittuihin kerhoihin ja ohjelmiin kannattaa ilmoittautua heti laivalla noustessa.
Lue myös
Lue myös risteilyjuttuja
Katso lisää vinkkejä aiheesta lasten risteilyt -koostesivulta.
Lue lisää: Risteily lasten kanssa – kaikki oppaamme ja kokemuksemme yhdessä paikassa.
Seuraa Reissuperhettä
Lisää perheen matkavinkkejä ja kuvia suoraan feediisi – tervetuloa mukaan!
Seuraa Lapsiarkea
Parhaat nimivinkit ja arjen jutut suoraan feediisi - liity yhteisöömme.
Heidi Ekholm-Talas
Heidi Ekholm-Talas on Matkailutoimittajien Killan jäsen ja matkustanut lastensa kanssa vauvasta teiniin – kotimaan saaristosta ja Lapista Välimerelle, Karibialle ja Singaporeen. Hän kirjoittaa perhematkailusta Reissuperhe-matkablogissa, ja jokainen juttu perustuu omiin kokemuksiin ja omiin kuviin. Mukana ovat aina kolme lasta – ja usein myös Mittelspitz Otso ja Keeshond Massi.
Heidi arvioi kohteet lapsen näkökulmasta: minkä ikäiselle paikka sopii, paljonko se maksaa, kauanko siinä menee ja kannattaako sinne mennä. Myös se, mikä ei toiminut, kerrotaan.
Ammatiltaan Heidi on Marketing & Communication Specialist ja sarjayrittäjä. Hän on Lapsiarkea Median omistaja, Qasva Pr & Events ja Taikavoimat.fi:n perustaja sekä Lapsen Valo ry:n hallituksen puheenjohtaja. Perhe asuu kultaisessa kartanossa luonnon helmassa.
Ota yhteyttä: heidi@lapsiarkea.fi




