poropasta

Ihanin poropasta – Yksi lempipastoistani, jota kannattaa kokeilla!

Poropasta kahdelle

Tämä poropasta ja sen tarina meillä alkoi 2015 syyskuussa. Se syntyi Pulkkajärven rannalla Kuusamossa missä lomailin mieheni kanssa pienessä mökissä.

Olimme viikon ruskansävyttämässä Kuusamossa, aivan kahdestaan. Elimme hidasta rytmiä. Meillä oli vain radio. Televisiota emme katsoneet.

Kiersimme pienen karhunkierron ja vietimme sen jälkeen tuntikausia saunoen. Joka ilta teimme yhdessä ruokaa ja söimme sen kynttilänvalossa joskus punaviinin, joskus veden kanssa.

mökki, jossa poropasta syntyi

Kuusamon hiljaisuus tarttui kiinni ihoon, sen tuoma rauha kannatteli vielä senkin jälkeen kun saavuimme takaisin kotiin.

pulkkajärvi

Poropasta muutti meidän lautasille pysyvästi

Siellä syntyi tämä niin ihana poropasta, joka on rakkaudella valmistettu. Siitä nousi meidän takuuvarma herkkupasta jota kehtaa tarjota vieraillekin.

Parasta on, että tähän tarvitset vain muutaman tuotteen! Jos rakastat juustoista ja kermaista pastaa, tämä on taatusti sinun uusi suosikkisi.

Poropastaan tarvitset ( Tästä riittää n. neljälle hengelle )

  • Kerma 2dl
  • Koskenlaskija (viherpippuri) Tämä toki voi olla muukin maku, jos joku muu on sinusta parempi.
  • Tuorepastaa 500g
  • Ruukku basilikaa
  • Punasipuli
  • Pussillinen pororouhetta
  • Nokare voita
  • Päälle pecorino-juustoa maun mukaan

Näin valmistat poropastan:

  1. Laita pastavesi kiehumaan ja ripauta sinne ainakin yksi teelusikallinen suolaa.
  2. Sulata voi pannulla ja lisää sitten silputtu punasipuli ja perään pororouhe. Pyörittele niitä hetki pannulla.
  3. Lisää pasta kiehuvaan veteen ja anna kiehua muutama minuutti.
  4. Kaada pastat siivilään ja lisää niihin tilkka oliiviöljyä.
  5. Lurauta vähän kermaa sipulin ja poron sekaan sekä lisää pienennetty koskenlaskija pala palalta koko ajan sekoittaen.
  6. Lisää sitten loput kermat ja sekoittele niin kauan että juustot sulavat.
  7. Laita päälle tuoretta basilikaa, pecorino-juustoa ja syö haluamasi lisäkkeen kanssa. Me suosimme pikkutomaatteja.

 

poropastaa

 

Tein poropastaa perjantaina hyvälle ystävälleni Katri O:lle ja vietimme oikein mukavan ja lämminhenkisen illan poropastan äärellä.

Omalla kohdallani tämä ruoka jollainlailla haastaa keskustelemaan ja onkin oiva valinta niin romanttisiin illanviettoihin kuin maailmanparannuksiin ystävän kanssa.

Lue myös:

ruuhkavuosien reseptitKuva: Toni Forssell • Vaatteet YO ZEN

Jenni Skyttä-Forssell

Kirjoittaja on kolmen tytön äiti ja Lapsiarkea Median sisällöntuottaja sekä bloggaaja.

Aikaan sidotut -blogi käsittelee arjen asioita pohtivalla ja herkällä otteella.
Jennille tärkeitä asioita ovat kokonaisvaltainen hyvinvointi arjessa sekä itsensä huomioon ottaminen kiireen keskellä.
Ruuhkavuosien reseptit (Ruuhkikset) taas tarjoaa reseptejä ja vinkkejä kiireisen arjen keskelle.

Haluatko jakaa oman hyvän fiiliksesi avaimet?

Ota yhteyttä: jenni@lapsiarkea.fi

Takaisin ylös